Sports

Sovereign goes Tips Up

Skeets Morel leads Sovereign Lake teammate Glenn Bond in a pack of nordic skiers at the Nikkel Plate Loppet last weekend in Penticton. - Photo Submitted
Skeets Morel leads Sovereign Lake teammate Glenn Bond in a pack of nordic skiers at the Nikkel Plate Loppet last weekend in Penticton.
— image credit: Photo Submitted

Blue skies and sunshine greeted competitors in the Tips Up Cup last weekend at the Sovereign Lake Nordic Centre.

The event featured skiers ranging from age two – Emily Lane, the daughter of Marta Green and Alex Lane – to 74 – Telemark’s Eric Rayson, who won the 70+ division.

Dawson Bond won the Under 6 Boys category, while Jena-Rae Pieper was the fastest female on the half-kilometre course. In the 7-12 group, Ian Oliphant finished first for the boys, and Paige Latta was fastest girl on the 2-km course.

In 13-16 action (5-km loop), Eric Embleton and Hannah Mehain topped boys and girls, claiming Junior club trophies in their respective categories.

In the Over 17 division, Skeets Morel was the first overall male finisher of the day, taking the adult male club trophy, while Mary Edgar was the first female on the 5-km course to earn the female club trophy.

Sovereign Lake is hosting the Teck Okanagan Cup Series #3 on March 10.

Meanwhile, a six-pack of Sovereign skiers claimed age-group gold at the Nickel Plate Loppet last weekend in Penticton.

Morel (Men’s 18-29, 1:39:29), Edgar (Women’s 18-20, 2:01:19), Sarah Purslow (Women’s 30-39, 2:08:52), Glenn Bond (Men’s 30-39, 1:40:21), Mae Hooper (Women’s 50-59, 1:59:18) and Susan Chartrand (Women’s 60-69, 3:13:39) topped their respective divisions on the 30-km course.

Other Sovereign racers earning age-group top-10 finishes include:

Under 13 Girls (3km) – Samantha Loewen (4th, 21:45), Zoe Plummer (6th, 23:17) and Natasha Loewen (7th, 23:40)

14-17 Girls (7.5km) – Sydney Embleton (4th, 38:58)

14-17 Boys (7.5km) – Eric Embleton (3rd, 29:44) and Finn Plummer (5th, 34:45)

Men’s 30-39 (30km) – Trevor Embleton (4th, 2:00:33)

Women’s 40-49 (30km) – Franziska Plummer (4th, 2:14:35)

Men’s 40-49 (30km) – Olaf Plummer (8th, 1:58:57)

Men’s 50-59 (30km) – Les Sigal (6th, 2:31:11)

Men’s 60-69 (30km) – Gerry Breneman (2:10:26) and George Resch (7th, 2:31:13).

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

You might like ...

Paddlers cruise for Kin
 
Knights’ barrage buries Just Orange
 
Beauregard rates Team B.C. tryout
Terrace, Thornhill amalgamation issue raised
 
Leafs win game four, take 3-1 lead in playoff series
 
COLUMN: Work on your platform
Former Pass Creek resident qualifies for Archery World Championships
 
Rebels are on a roll: Castlegar earns three out of four points
 
CanSkate session begin

Community Events, October 2014

Add an Event




Read the latest eEdition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Oct 24 edition online now. Browse the archives.